Скачать из Windows Phone Store
a a a a a a a

І хлопці теж! Історія боротьби з небажаним волоссям

Текст: Пойманова Алина, 22 января 2020 1711

Здається, волосся — настільки природна річ, притаманна людині, що ми мали б прийняти все як є, та ходити з рослинністю на всіх ділянках шкіри, якби не деякі «але». То втрутиться практична сторона і вимагатиме поголитися, то естетика в душі заграє, і благатиме відпустити волосся. І якщо хтось вважає, що питання зайвої рослинності весь час найбільше турбувало жінок, то запевняємо, чоловіки могли б дати їм фору у своїх забобонах. Дізнаймося, з чого все почалося, хто за перелом стегна штрафував менше, ніж за виривання бороди, та звідки Єлизавета І висмикувала собі волосся.

Designed by Freepik

Чоловіча війна проти волосся або мінлива мода на рослинність

Коли чоловіки почали голитися — невідомо, та зображення безбородих молодиків на стінах печер дають право вважати, що початок цього звичаю відноситься до доісторичних часів. Наприклад, єгиптяни були дуже охайні і стежили за своєю зовнішністю, тим більше, що вони не соромились наготи. Догляд за шкірою, засоби для боротьби із плямами та зморшками, видалення зайвого волосся — все це досягло такого рівня, який мало поступається сучасному. В ті часи обидві статі витрачали багато грошей на косметичні процедури, в тому числі на видалення волосся. А скільки часу це займало — сучасній людині навіть страшно уявити.

«Овідій висміював коханців, що не подбали про видалення волосся з носа і вух».

Відомо, що стародавні єгиптяни кілька тисяч років тому вже за часів перших династій голили як тіло, так і голову.  І виявляється, з практичних міркувань: під час рукопашного бою волосся надавало супротивнику можливість зручно схопити воїна та перерізати йому горло. На естетичне бачення ніхто не орієнтувався, та й дзеркал, аби як слід оцінити свій зовнішній вигляд, у ранніх цивілізацій не було.

Рослинність та географія

Ні, це не про багатство флори у тропічному поясі, а про зв'язок між рослинністю на тілі та географічною місцевістю. Наприклад, жителі півночі живуть в умовах низької сонячної активності та полярної ночі, і рослинність на тілі і кінцівках у них від того небагата. А от ближче до півдня разом із тривалістю світлового дня збільшується і кількість волосся на тілі місцевих аборигенів. Найгустішим волосяним покривом можуть похвалитися жителі Середземномор'я — італійці, іспанці, греки, вірмени, араби. Але з наближенням до екватора «волохатість» знову поступово стає меншою, а у екваторіальних африканців взагалі практично повністю зникає.

«Чоловіки екваторіальної Африки не мають навіть бороди і вусів».

Борода всьому голова

Всім добре відомо, що розумна людина вміє талановито приховувати власні недоліки та підкреслювати гідності. Але це стверждення справедливо і на рівні цілих народностей. Там, де у чоловіків ріденька борідка та взагалі якось бракує волосся на тілі, вважали за краще повністю його видаляти. А от бородаті раси, навпаки, високо цінували бороди. «Не будеш нищити краю бороди своєї» — зазначено в Старому Завіті. Мусульманські чоловіки взагалі вважають найвірнішим і найсильнішим клястися власною бородою або бородою Пророка.

«Середньовічні англо-сакси за перелом стегна накладали штраф у 12 шилінгів, а от за виривання бороди — аж цілих 20».

До XVII століття в Європі кожен правитель виступав у ролі трендсеттера своєї епохи правління. В залежності від його смаків в моду входили то бороди, то вуса, то виголенне обличчя. А наприкінці XVII століття перуки так розповсюдилися, що у чоловіків, нарешті, з'явилася можливість прикрашати себе не тільки рослинністю на обличчі, але й іншими способами. З того часу гоління знову осідлало хвилю популярності, хоча дехто все ще експериментував з вусами і невеликими борідками — вони все ще залишалися прийнятними.

Цікаво: у 1760 році сталося дещо особливе в світі гоління — було створено першу небезпечну бритву для чоловіків. Зробив її французький перукар Жан Жак Перре. А бритва з замінюваними лезами з'явилася вже за 100 років — американець Кінг Кемп Жиллетт довів до розуму винахід попередника.

В Новий час гоління набуло вже естетичного відтінку, а бороди продовжували спливати та занурюватися у бурхливу течію моди. Наприклад, під час Громадянської війни в США в результаті наслідування президенту Лінкольну, борода знову стала популярною, але вже у 1880-х роках ледь не кожен американський чоловік був начисто виголений. Наразі мода на бороди повернулася і переживає новий сплеск популярності. Доглянута рослинність на обличчі створює образ, що дихає брутальною мужністю, саме тому всюди стає все більше барбершопів.

Жіноча історія

Історія епіляції почалася ще до нашої ери. Тоді відсутність зайвого волосся на тілі вважалася символом юності та незайманості. Процедуру епіляції проводили Стародавньому Єгипті та Римі. Користуватися при цьому всіма можливими засобами: камінням, гострими мушлями, пемзою, цукрової пастою. Історики і досі не дійшли згоди щодо того, хто був першим у цій непростій справі — чи то красуня Нефертіті, чи Клеопатра, але відомо достеменно, що обидві користувалися спеціальними тягучими масами, що прилипали до шкіри та після висихання видалялися разом з волосками.

«На давніх розписах стін не знайти волохатих пахв, ніг або чогось подібного, що свідчить про тренди краси того часу».

Королівські забобони

Найцікавіше було у Модерну епоху в Європі. Тут кожен монарх встановлював свої правила та започатковував свій тренд. Англійська королева Єлизавета I у XVI сторіччі почала позбавлялися від зайвих, на її думку, волосків не на тілі, а на обличчі. Висмикувалися брови і волосся ледь не до середини голови, лоб візуально ставав більшим, що свідчило про високий інтелект. Слідом за Єлизаветою це стали робити всі придворні дами.

А от Катерина Медічі на початку XVII століття навпаки видала указ, що забороняв видалення волосся, але стосувалося це виключно інтимних місць. Королева Вікторія взагалі повністю заборонила епіляцію в усіх її проявах. 

Розвиток жіночої моди на депіляцію

Навколо теми рослинності на жіночому тілі розпочався справжній галас у 1915 році — саме тоді в журналі «Harper's Bazaar» з'явилося фото жінки з піднятою рукою. Варто зауважити, що пахви були до того часу доволі інтимною деталлю, тож настільки відкрито на них ще не звертали увагу. Тож можна уявити собі збентеженість читачів, що вперше побачили у популярному виданні жіночі пахви без жодної волосинки.

Хто від цього виграв — так це виробники бритв, продажі злетіли до небес, адже жінки почали масово позбавлятися волосся на всьому тілі. Другою хвилею боротьби з рослинністю стали 1930-ті, коли у моду війшли бікіні. Тепер, аби носити привабливі трусики, варто було видаляти все, що могло стирчати з-під тоненьких смужок тканини.

«Десь у тридцяті роки було проведено тестування першого електроепілятора, комплекс процедур по видаленню волосся на всьому тілі займав трохи менше, ніж 20 годин».

П'ятидесятим жінки мають бути вдячні за появу воскових смужок, власне, більш сучасному перевтіленню того, що використовували Ніфертіті та Клеопатра. У 80-ті світовим трендом стає бразильська епіляція — волосся видаляють звідусюди, всіма можливими засобами. Ну а в 90-х вже з’являються нові послуги в салонах, як от шугарінг, адже без гладеньких ніжок неможна уявити собі ідеальний образ красуні.

Цікаво: 2006 року американка Вікторія Шерроу випустила книгу під назвою «Енціклопедія волосся. Культурна історія», де містилися дані соціологічних досліджень на тему видалення волосся в інтимних зонах. Виявилося, що 30% американок повністю видаляли його, в Європі цей показник дорівнював 10%, і 70% — в Індії; підстригати волосся звикли 60% американок, 15% жінок з Європи та 10% — з Індії; залишали все у «природному вигляді» 10% американок, 20% європейок та аж 70% індіанок.

Небажане волосся та сучасність

Сьогодні кожна жінка може обирати — видаляти волосся, чи ні, до того ж, осуду в суспільстві на цю тему стало значно менше. В Європі та Америці тут і там дівчата відрощують волосся під пахвами, фарбують його у різні кольори, та ще й викладають фото в соціальні мережі. Приєднуються до цього руху і зірки. Джіджі Хадід, Ріанна, Майлі Сайрус, Мадонна хоча і займали якийсь час зі своїми скандальними «волохатими» фото перші рядки світових таблоїдів, та сьогодні цим вже нікого не здивувати. І то вірно, головне — аби людина була хороша.

Хочеш бути в курсі всіх подій? Підписуйся на наш Telegram і дізнавайся першим про найцікавіші івенти улюбленого міста!

Де вегетаріанцю смачно поїсти в Києві Їж своє або суперфуди по-українськи
Продолжая пользоваться ресурсом, вы соглашаетесь с условиями Политики обработки персональных данных.
Этот сайт использует cookies
Понятно