Скачать из Windows Phone Store
a a a a a a a

Краса поза часом: історія татуювання

Текст: Пойманова Алина 2130

Історія татуювання налічує кілька десятків тисяч років. Воно зароджувалося разом із наскальним живописом, виникаючи в різних куточках планети, ще коли не існувало ніякого сполучення між ними. Культура, оповита ореолом таємничості, сьогодні стає все більш популярною і буденною, але все одно зачаровує. Найцікавіші факти з історії тату — в нашому матеріалі.

Люди звикли прикрашати свої тіла візерунками, орнаментами та різноманітною символікою ще здавна, і виникнення татуювання як такого можна порівняти з появою наскального живопису, вік якого дорівнює декільком десяткам тисяч років. За думкою дослідників, перші тату-техніки можна віднести до епохи палеоліту. Але якщо відкласти гіпотези та звертатися лише до фактів, то вік найдавніших муміфікованих тіл, на шкірі яких було знайдено різноманітні зображення, дорівнює 6 тисячам років.

Фото: scarification

Існує теорія, за якою татуюванню ми зобов'язані першим мисливцям, які поверталися додому з ранами від диких звірів. Рани затягувалися, утворюючи рубці, і оскільки мисливці сприймалися як добувачі (від них залежало життя всього племені — чи буде воно голодувати, чи ні), багато хто хотів бути схожим на них. Саме тому шрами і відмітини стали наноситися штучно і згодом це перетворилося у своєрідну естетичну традицію — скарифікацію. Суть її полягала в нанесенні художніх надрізів, які поступово загоюються і формують красивий рельєф з шрамів. Аби підкреслити його, додатково на рану могли наносити ще й фарбу. Ця методика досі використовується корінними жителями Полінезії, а майстри зберігають і несуть секрети своєї професії крізь покоління, передаючи від батька — сину.

«Люди зі світлою шкірою створювали на тілі візерунки, вводячи фарби під шкіру голкою або іншими інструментом, а представники смаглявих рас використовували художні надрізи».

Етимологія

На Таїті слово Tatau («татау») означає малюнок на людській шкірі. В англійську мову цю лексему ввів видатний англійський мандрівник Джеймс Кук. В 1773 році він вжив його в звіті про подорож навколо світу. А саме поняття «татуювання», яке охоплювало вже всі різновиди даного явища у всьому світі, вперше потрапило до «Словника медицини», створеного бельгійцем П'єром Ністеном в 1856 році. Потім Еміль Літтре включив його до знаменитого «Словника французької мови».

Скіфська культура татуювання

Першу згадку про татуювання у скіфів можна зустріти в роботах відомих античних авторів, наприклад давньогрецький історик Геродот, описуючи побут і культуру скіфського народу, згадує, що князі і воїни наносили спеціальні татуювання на свої тіла. Причому робили це не аби як, та й і дозволити це собі могли далеко не всі. Переважно візерунки на тілі робили жерці або воїни, наносячи зображення диких і міфічних тварин: драконів, левів, грифонів тощо. Наші предки вірили у їхню непереможну силу, вважали оберегами, які здатні захистити воїнів на бойовищі.

Гейші

За часів тендітних гейш існувала заборона на демонстрацію оголеного тіла, відтак вони почали робити татуювання, аби оминути заборону. Вкрита різнокольоровими візерунками шкіра наче імітувала одяг, та при цьому робила жінку ще більш привабливою. Тату не наносилися в цьому випадку лише на лице, долоні та ступні. Але у цих прекрасних жінок було декілька форматів татуювання. Варто зазначити, шо гейші мали лише постійних клієнтів, які  шанобливо ставилися до своїх других дружин, проводячи з ними чимало часу не тільки в ліжку, а й в бесідах і прогулянках.

Нерідко між гейшею і її партнером виникали взаємні почуття, і тоді вони разом робили тату. Наприклад, в знак вірності один одному на руки наносили родимки, так щоб при зчепленні долонь мітки взаємно прикривалися великими пальцями рук. Окремим видом японської культури розпису тіла є особливе жіноче тату Какус-боро (приховане). Його робили, втираючи в розрізи рисову пудру.  Таке татуювання проявляється у вигляді білого малюнку тільки після купання, або під час збудження організму.

Якудза

В Японії до 500 року прикрашання тіла татуюванням було привілеєм імператорів, а вже пізніше воно перетворилося в декоративне мистецтво. Однак з часом це мистецтво стало символом злочинного світу. У Стародавній Японії людина з татуюванням була персоною нон грата: сім'я та суспільство відрікалися від неї. Злочинці зазвичай робили тату на видному місці на тілі. При цьому малюнки могли навіть розповісти, в якій тюрмі людина відбувала покарання. Згодом татуювання стало відмітною рисою якудза.

Вступаючи до рядів якудза, селяни і ремісники отримували нові войовничі імена, такі як Дев'ять драконів, Шалений тигр, Вогняна буря тощо. Ці зображення потім і наносилися у вигляді картин на спину або груди.

Тимчасове тату менді

Менді, або мехенді являє собою розпис по тілу хною. На відміну від класичного татуювання воно є тимчасовим, але тримається значно довше, ніж фарба або інші засоби (десь до трьох тижнів). Менді з'явилося близько 5 000 років тому. Ще в Стародавньому Єгипті знатні дами прикрашали своє тіло і нігті такими малюнками. У XII столітті ця форма розпису тіла закріпилася в Індії як невід'ємна частина обрядів. Наприклад, багато індійських жінок вважають, що менді приносить щастя і захищає від невдач. Так, під час весілля наречену розписують хною, а фарбу, що лишилася, закопують в землю, щоб захистити шлюб і уникнути невірності чоловіка.

Коли тату — це покарання

У Стародавньому Китаї одним з п'яти класичних покарань було нанесення татуювання на обличчя. У Європі за часів Середньовіччя шулерів таврували шестикутником, збіглим морякам випалювали малюнок у формі багра, а браконьєрам — у формі рогів. На початку XX століття було висунуто пропозицію повернутися до покарання клеймуванням у вигляді примусового татуювання по відношенню до тих, хто вчинив особливо небезпечні злочини.

Цікаво: першу електричну машинку для татуювання було створено в 1891 році в США, чоловіком на прізвище О'Рейлі.

Сучасна культура

Реальний бум на татуювання почався десь в 50-х роках минулого століття. Друга Світова закінчилася, з'явилися радіо та телебачення, а разом із ними й безліч способів самовираження. Це все сприяло настанню епохи хіпі — часу свободи, музики і гедонізму. Саме в цей час почало з'являтися все більше майстрів-ентузіастів, які пропонували не примітивні малюнки, а справжні шедеври.

Татуювання поступово перетворилося в спосіб підкреслити свою індивідуальність, та набуло такого стрімкого темпу розвитку, що буквально за декілька десятиліть подолало шлях, складніший та довший за попередні тисячоліття. З'явилася безліч нових технік та течій, як от дотворк, нью скул, реалізм, треш-полька, трайбл, блекворк, чікано тощо. Дісталося татуювання і сфери краси — стали популярними такі послуги, як перманентний макіяж брів або губ. Більш за те, тема стала настільки хайповою, що їй присвятив пісню скандальний гурт «Ленінград».

Лише у лютому цього року масштабні міжнародні та локальні тату-фестивалі відбудуться у Франції, Німеччині, Індії, США, Італії, Швеції, а в Україні культовий TATTOO COLLECTION запланований на 15-17 травня 2020 року.

Якщо хочеш бути в курсі всіх подій, підписуйся на наш Telegram і дізнавайся першим про найцікавіші івенти улюбленого міста!

А романтика — де? Шукаємо в Києві заклади для святкування Дня Закоханих Шкарпетки під сандалі та майка-алкоголічка з ошатною спідницею: модні тенденції 2020
Продолжая пользоваться ресурсом, вы соглашаетесь с условиями Политики обработки персональных данных.
Этот сайт использует cookies
Понятно